JSME OSTRAVA / Koalice – Strana zelených a Piráti

Martina Koziolová: Exluzivní průzkumy: Nový primátor Ostravy? Největší šance má ČSSD a Lumír Palyza, MS Deník, msdenik.cz

Zdroj

Vydáno: 10. 9. 2014

Exluzivní průzkumy: Nový primátor Ostravy?

Největší šanci na úspěch v boji o ostravskou radnici má čtyři týdny před volbami sociální demokracie. Vyplývá to z aktuálních průzkumů volebního potenciálu. Na druhém místě by teď skončilo Babišovo hnutí ANO 2011.

Podle aktuálního volebního potenciálu kandidujících stran a hnutí, který exkluzivně pro regionální Deník zpracovala společnost Sanep, má nyní nejblíže ke křeslu primátora Ostravy sociální demokrat a současný starosta Poruby Lumír Palyza, ČSSD by totiž dosáhla na více než 31 procent hlasů. Téměř čtvrtina obyvatel Ostravy by volila hnutí ANO 2011, komunisté by skončili na třetí pozici.


Podobně dopadl i průzkum agentury Median pro Českou televizi. Podle něj by sociální demokracie získala více než 32 procent hlasů Ostravanů, hnutí ANO 2011 25,5 procenta hlasů a komunisté pak 20,5 procenta voličských hlasů.

Zrcadlo

Tyto průzkumy podle ostravské politoložky Jiřiny Pavlíkové do značné míry zrcadlí politické dění v Ostravě.

„Odpovídají znalostem místních tradic a historickým zkušenostem. Od konečných výsledků se podle mého názoru moc lišit nebudou a nemyslím si, že by měly být jakkoliv zmanipulované. Strany jsou posuzovány lidmi podle vrcholových politiků, politiků na parlamentní úrovni. I v tomto směru je aktuální volební potenciál kandidujících stran a hnutí očekávaný," okomentovala pro Deník aktuální volební potenciál stran Jiřina Pavlíková.

Doplnila, že negativní kauzy, které se v posledních měsících objevily, lidé moc nevnímají, proto se ve výsledku neodrážejí. Na druhém místě je podle obou aktuálních průzkumů hnutí ANO 2011, které zaznamenalo velký úspěch v předčasných poslaneckých volbách, v Ostravě ho do boje o radnici vede ekonom Tomáš Macura, kterého v moravskoslezské metropoli zná jen málokdo. To potvrdila také politoložka Pavlíková. Podle ní však lidé dávají hlas spíš než Tomáši Macurovi ministru financí Andreji Babišovi.

„Je to taková mucholapka na voliče. Kdo také může hrát větší roli než ministr financí anebo premiér republiky," doplnila.

Volební potenciál ukazuje, kolik procent hlasů by strana mohla hypoteticky získat, pokud by se k ní přiklonili všichni lidé, kteří její volbu reálně zvažují a zároveň nevylučují účast u voleb. Součet volebních potenciálů stran je tedy vyšší než 100 procent.

ANKETA DENÍKU: Co nejdůležitějšího by měl nový primátor udělat pro Ostravu?

Vlastimil Novotný, 55 let, Ostrava:

Měl by se snažit snížit nezaměstnanost. Jedinou cestou proto jsou podle mě noví investoři, kteří by tady stavěli své výrobní haly a zaměstnávali v nich lidi z regionu.

Elena Balogová, 15 let, Hlučín:

Slyším v televizi, jak se stále mluví o tom, že je centrum prázdné. Nedávno jsem si to na vlastní kůži vyzkoušela, byla jsem ve městě a nepotkala ani živáčka. Takže by měl udělat něco pro to, aby se do něj vrátili lidé.

Kamil Horvát, 18 let, Ostrava:

Měl by se podílet na snížení nezaměstnanosti a pokusit se v Ostravě o nová pracovní místa. Co vím, tak maminky si stěžují, že nemají dostatečný počet dětských hřišť. Tím se ale asi nezabývá primátor.

Ivana Smyčková, 50 let, Ostrava:

Vzhledem k tomu, že jsem sportovec, uvítala bych další in-line stezky pro bruslaře. Třeba tu novou u Ferony se chystám co nevidět vyzkoušet. No a pak by měl asi řešit problémy s dálnicí, to je na ostudu.

Ivana Kalousková, 62 let, Ostrava:

Určitě by měl nějak pomoci s oživením centra Ostravy. To potřebuje více kavárniček, bohatší kulturní program pro dospělé i děti.Piráti: Transparentní účet a Volební náklady Ostrava


JSME OSTRAVA / Koalice – Strana zelených a Piráti
Design: jarnemec.com (CC BY 3.0 CZ)

NAVRCHOLU.cz