JSME OSTRAVA / Koalice – Strana zelených a Piráti

Markéta Radová: V Ostravě míří do voleb známí politici. Už ale v novém „dresu“, MF Dnes, iDnes.cz / ... Piráti a Zelení spojili síly...

Zdroj

Vydáno: 12. 8. 2014

MF Dnes: V Ostravě míří do voleb známí politici. Už ale v novém „dresu“

Staré známé tváře - avšak pod hlavičkou jiných uskupení. Například v čele ostravského magistrátu se chtějí udržet někdejší lídr ČSSD Petr Kajnar i bývalá jednička ODS Dalibor Madej. Oba však nyní vedou kandidátku úplně jiných politických stran.

Kajnar a Madej vzešli z posledních voleb v Ostravě jako reprezentanti dvou nejúspěšnějších stran. Právě ČSSD a ODS městu v posledních čtyřech letech společně vládly. Nyní ale oba změnili politické angažmá.

Kajnar kandiduje coby lídr Ostravského fóra, Madej jako jednička nově vzniklé strany Toryové.

O přízeň voličů se však bude ucházet mnoho nováčků, jak lze vyčíst ze seznamu kandidátek pro komunální volby. „Věřím, že voliče přesvědčíme zkušenostmi našich kandidátů. Jsou to lidé, kteří něco dokázali a netouží se živit politikou,“ zmiňuje Petr Kajnar.

V první pětici kandidátů jeho hnutí je například rektor Ostravské univerzity Jiří Močkoř nebo Věra Racková, která se krom jiného zasloužila o vznik ostravského komunitního centra Duhový dům.

ANO: Chceme třicet procent

Dalibor Madej označil kandidaturu nových uskupení v podzimních volbách za zdravou konkurenci.

„Letos to bude fakt loterie. Jsem ale přesvědčený, že lidi oslovíme dobrým programem,“ uvádí lídr strany Toryové, která má svůj původ ve Velké Británii - vyvinula se z ní dnešní britská Konzervativní strana.

Krom městské kandidátky by se Toryové v Ostravě rádi dostali i do zastupitelstva Poruby. S jakým výsledkem by v magistrátních volbách byli spokojeni? „V každém případě bychom chtěli překročit pětiprocentní hranici,“ naznačil Madej.

To například kandidáti hnutí ANO, které se do městského zastupitelstva v Ostravě snaží dostat poprvé, už nastínili větší ambice. „V magistrátních volbách chceme získat nejméně třicet procent hlasů,“ uvedl ostravský lídr hnutí Tomáš Macura.

Piráti a Zelení spojili síly

Na volebních lístcích pro magistrátní volby Ostravané spatří například i další nové jméno: Jsme Ostrava. Skrývají se pod ním kandidáti České pirátské strany a Strany zelených, kteří se rozhodli jít do komunálních voleb spolu.

„Rozhodli jsme se spolupracovat hlavně proto, že na komunální úrovni jsou naše programy velice podobné. Už nějakou dobu vedeme společné diskuse s obyvateli města, kde jsme zjistili, že vnímáme stejné problémy a máme podobné návrhy na řešení,“ vysvětlil lídr koalice Jsme Ostrava Lukáš Černohorský z České pirátské strany. I ambicí jeho uskupení v městských volbách je zisk minimálně pěti procent hlasů.

Nová uskupení přitom kandidují i v dalších městech Moravskoslezského kraje. Ve srovnání s komunálkami na podzim 2010 je vůbec nejvíc nových „subjektů“ v Opavě, celkem devět.Piráti: Transparentní účet a Volební náklady Ostrava


JSME OSTRAVA / Koalice – Strana zelených a Piráti
Design: jarnemec.com (CC BY 3.0 CZ)

NAVRCHOLU.cz