JSME OSTRAVA / Koalice – Strana zelených a Piráti

ČTK: Komunální volby by v Ostravě podle průzkumu pro ČT vyhrála ČSSD, ceskenoviny.cz

Zdroj

Vydáno: 8. 9. 2014

České noviny: Komunální volby by v Ostravě podle průzkumu pro ČT vyhrála ČSSD

Podzimní komunální volby by v Ostravě podle průzkumu pro Českou televizi (ČT) vyhrála ČSSD. Hlasovat by pro sociální demokraty vedené ostravským radním a starostou městské části Poruba Lumírem Palyzou mohlo až 32,5 procenta voličů. Druhé by skončilo hnutí ANO s 25,5 procenta, v jehož čele stojí podnikatel Tomáš Macura. Třetí by byla KSČM, které by voliči mohli odevzdat až 20,5 procenta hlasů, komunisty v krajském městě vede ostravský zastupitel a starosta městské části Michálkovice Martin Juroška. Vyplývá to z průzkumu takzvaného volebního potenciálu, který pro ČT od 29. srpna do 4. září provedla agentura Median.

Aktuální volební potenciál ukazuje, kolik procent hlasů by politická strana či hnutí mohla v současnosti získat v komunálních volbách v Ostravě, pokud by se k ní či k jejím kandidátům přiklonili všichni lidé, kteří tuto volbu reálně zvažují a nevylučují svou účast u voleb. Součet volebních potenciálů proto přesahuje 100 procent. Je také třeba počítat se statistickou chybou od plus minus jednoho procenta u stran s nejnižším potenciálem až po plus minus 3,5 procenta u strany s potenciálem nejvyšším. Ve výzkumu odpovídalo 1213 respondentů. Celkový počet respondentů, kteří vstoupili do výpočtu volebního potenciálu stran, je 738.

Čtvrté místo by podle průzkumu obsadila ODS s 12,5 procenta, která by mohla získat stejnou podporu voličů jako Nezávislí. Kandidátku ODS vede náměstek ostravského primátora Martin Štěpánek, Nezávislé starostka městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková. Shodně po 12 procentech by získalo hnutí Ostravak a TOP 09.

Za nimi by podle průzkumu skončili KDU-ČSL, Jsme Ostrava (koalice Strany zelených a Pirátů), Úsvit přímé demokracie, Ostravské fórum a Dělnická strana sociální spravedlnosti.

V Ostravě byly zaregistrovány kandidátky 18 politických uskupení, tedy stejný počet jako před čtyřmi lety. Komunální volby v roce 2010 vyhrála ČSSD, získala 32,12 procenta hlasů. Město je vedeno koalicí ČSSD a ODS. Někteří představitelé města ale už nejsou členy stran, za něž kandidovali před čtyřmi lety. Ostravský primátor Petr Kajnar, někdejší lídr ČSSD, bude v těchto volbách jedničkou Ostravského fóra. Z ČSSD byl po sporech se spolustraníky vyloučen. Jeho náměstek Dalibor Madej, který byl lídrem ODS a ze strany odešel, je v letošních volbách v čele nové strany Toryové.Piráti: Transparentní účet a Volební náklady Ostrava


JSME OSTRAVA / Koalice – Strana zelených a Piráti
Design: jarnemec.com (CC BY 3.0 CZ)

NAVRCHOLU.cz