JSME OSTRAVA / Koalice – Strana zelených a Piráti

ČT24: Oranžová, nikoli černá Ostrava. Nejvyšší potenciál má ČSSD, ceskatelevize.cz /... koalice Zelených a Pirátů Jsme Ostrava (9,5 %)

Zdroj

Vydáno: 8. 9. 2014

Česká televize / ČT24: Oranžová, nikoli černá Ostrava. Nejvyšší potenciál má ČSSD

Více než měsíc před volbami by nejvyšší šance na úspěch v klání o ostravskou radnici měla sociální demokracie. Podle průzkumu volebního potenciálu, který pro Českou televizi vypracovala agentura Median, její volbu zvažuje až 32,5 procenta voličů. Čtvrtina obyvatel se vyslovuje pro hnutí ANO a komunisté by mohli dosáhnout na více než 20 procent. Volební potenciál ukazuje, kolik procent hlasů by strana mohla hypoteticky získat, pokud by se k ní přiklonili všichni lidé, kteří její volbu reálně zvažují – a zároveň nevylučují účast u voleb. Součet volebních potenciálů stran je tedy vyšší než 100 procent.

V případě Ostravy, na kterou zacílil aktuální průzkum agentury Median, je v těchto dnech favoritem zdejších komunálních voleb ČSSD, kterou by mohlo podpořit až 32,5 % voličů, druhé hnutí ANO na ni ztrácí sedm procent. Hlasy pro komunisty nevylučuje 20,5 procenta lidí, občanští demokraté mohou uspět u 12,5 procenta voličů, pátí v pořadí figurují Nezávislí s 12,5 procenta zvažované podpory. V druhé pětici zvažovaných stran stojí hnutí Ostravak a strana TOP 09 (shodně 12 procent), dále lidovci (10 %), koalice Zelených a Pirátů Jsme Ostrava (9,5 %) a Úsvit (6 %). Dále v průzkumu zvažované voličské podpory figuruje Ostravské fórum (5,5 %) a DSSS (rovných 5 %). Volební lídři prvních osmi stran – a zároveň uchazeči o funkci ostravského primátora, již v současnosti zastává někdejší sociální demokrat Petr Kajnar – obdrželi i pozvánky do ostravské debaty Václava Moravce, kterou ČT24 odvysílá ve středu ve 20 hodin večer. Dalších pět zájemců o primátorský post se spolu utká v sobotním vysílání Politického spektra.

Jak budou Ostravané volit? Panašování příliš neláká

Dlužno dodat, že měsíc před volbami si je jista svou účastí jen třetina respondentů, dalších zhruba 30 procent účast nevylučuje a váhá. Z těchto ostravských voličů si je navíc jen každý třetí jistý svým stranickým výběrem a celá polovina se ještě nerozhodla. "Může také docházet k přesunům podpory mezi podobnými typy stran," uvádějí autoři průzkumu.

Víc než polovina voličů (58 %) deklaruje, že ve své volbě budou konzervativní a hlasovat chtějí pro jednu stranu nebo hnutí. Tzv. panašování příliš neláká - dvanáct procent Ostravanů chce k hlasu pro stranu doplnit i křížky napříč jinými kandidáty a sedmnáct procent se nechce stranickou volbou vůbec vázat; hodlá vybírat pouze jména napříč stranami.

Průzkumu se zúčastnilo 1 213 respondentů. Do výpočtu volebního potenciálu stran vstoupilo 738 lidí, kteří odpovídali mezi 29. srpnem a 4. zářím. Statistická chyba zisku volebního potenciálu uvedených stran se pohybuje v rozmezí od plus minus procenta do plus minus tří a půl procenta.

Lídři pozvaní do Moravcovy ostravské debaty:

ČSSD: Lumír Palyza
ANO: Tomáš Macura
KSČM: Martin Juroška
ODS: Martin Štěpánek
Nezávislí: Liana Janáčková
Ostravak: Lukáš Semerák
TOP 09: Martin Piperek
KDU-ČSL: Zbyněk Pražák

Lídři pozvaní do Politického spektra:


Jsme Ostrava: Lukáš Černohorský
Úsvit: Roman Gelnar
Ostravské fórum: Petr Kajnar
DSSS: Jiří PolenoPiráti: Transparentní účet a Volební náklady Ostrava


JSME OSTRAVA / Koalice – Strana zelených a Piráti
Design: jarnemec.com (CC BY 3.0 CZ)

NAVRCHOLU.cz